Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Praktyczny pan

Poznałam kiedyś przesympatyczną muchówkę. Nazywa się Bzyk-Brzęk, ma paski jak tygrys, lubi przyjęcia, a jego ciotką jest Rączyca Czarnonoga, która kręci włosy na wałkach. …nie. Nie zwariowałam, przedstawiłam Wam oto bohatera książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. W niniejszej książce Autorka powraca do naczelnych, a głównym bohaterem czyni człowieka prawdopodobnie mniej ludzkiego od Bzyka-Brzęka. Sprawdźcie sami!

Praktyczny pan to jegomość o aparycji typowego polskiego kawalera w średnim wieku: łysiejący okularnik, odziany w bezrękawnik w romby, poświęcony pracy nudziarz. Wszystko w jego życiu podlega ocenie w kategoriach przydatności, rzeczowości i prostoty. Żadnych obłości, figlarnych załamań, żadnych huśtawek nastrojów, niewyraźnych notatek czy opóźnień. Wszystko, od widoku za oknem, przez ozdoby, aż po śniadanie jest kanciaste, nudne i łysiejące. Kiedy więc decyduje się na zakup kota, nie należy oceniać tej decyzji jako przełomowej w praktycznym podejściu – ot, jeszcze jedna solidne wykalkulowana decyzja. Zrazu jednak okaże się, że lek na depresję ma miękkie futerko, pełno rozkosznie mięciutkich miejsc do głaskania oraz parę przenikliwych, bezkompromisowych oczu, zatem wszelkie emocjonalne dystanse zostaną poddane ważnej próbie. 

Ogromnie cenię talent Autorki do przekazywania prostych prawd w równie prosty sposób. Nie owijając spraw w bawełnę, bez woalu i jednorożców unaocznia, że niepraktyczne jest niezbędne. Ilustracje Adama Pękalskiego wynoszą tę historię na jeszcze wyższy poziom – szalona kanciastość, zimna pretensjonalność i oszczędność barw zostają już na początku zestawione z żywą, ruchliwą trawą, okrzykami zabawy, hałasem radości. Odtąd zachwieje się cała konstrukcja świata, nastąpi efekt motyla i rozleci się w drobny mak cały ten wymuskany porządeczek. I pomimo, że pozornie nic się nie zmieni, to jednak ktoś zamruczy z radości. 

Tak jak i ja mruczę podczas lektury Praktycznego pana. Zachęcam, polecam, mrrrrr!

Zdjęcie okładki wypożyczyłam ze strony Wydawnictwa.