Susanna Isern, Marco Somà, Idealna chwila

Idealna chwila to książka idealna. Po pierwsze – wydawnictwo Tako wydaje piękne, mądre, nieoczywiste książki o pięknych, mądrych i oczywistych sprawach. Po drugie – ilustracje są tak piękne, spójne i idealne, że trudno się od nich oderwać. A po trzecie… ten papier. Każdy rodzic bibliofil zrozumie.

Wiewiórka otrzymuje list. Nie znamy jego treści, ale zdaje się, że treść jest niezwykle ważna i zaskakująca. Gryzoń nie traci czasu, zbiera się czym prędzej, aż fruwają części odzieży, z kubka wylewa się poranna kawa. Trzeba się spieszyć! Okazuje się jednak, że po drodze jest tyle do zrobienia. A to trzeba udekorować poroże Jelenia romantyka, który wybiera się na randkę. Trzeba zadbać o starą Żółwicę w jej mozolnej pracy. Nie można zostawić bez pomocy też innych zwierząt, pojawiających się akurat wtedy, gdy Wiewiórka już prawie dotarła do celu. Poczucie powinności walczy z pośpiechem, stresem, wstydliwą irytacją. 

Podenerwowana Wiewiórka nie zostawia jednak swoich przyjaciół bez pomocy. Spokojnie, z sympatią, czułością i oddaniem, spełnia prośby, pomaga, troszczy się. Zjawia się po prostu w idealnej chwili, by pomóc, wesprzeć, dodać otuchy. Jej uczynność i bezinteresowność pomagają żyć innym, a jej samej sprawią piękną niespodziankę u celu wędrówki. Każde ze zwierząt dziękuje Wiewiórce i podkreśla, że zjawia się w idealnym momencie. Taki splot wydarzeń zwany przeznaczeniem, jest żmudną wędrówką dobrego człowieka. Nie naiwnego, nie ofiarnego kozła, nie kogoś, kogo można wycisnąć jak cytrynę i zostawić bez życia. Ale kogoś, kto ma energię, którą ma siłę się dzielić. Jeśli macie kogoś takiego wokół – jesteście szczęściarzami. A jeśli nie macie, proponuję sięgnąć po Idealną chwilę

Zdjęcie okładki ze strony Wydawnictwa Tako